| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LPX |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 330 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 603mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.4 A @ 50 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.969" (50.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LPX331M450H7P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPX391M160C1P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 390UF 20% 160V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPX391M200C1P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPX391M200C3P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPX391M250A7P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPX391M250E1P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPX391M350E7P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPX391M350H3P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPX391M400E4P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPX391M400H5P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |