| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LPX |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1500 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 160 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 133mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.3 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.63 A @ 50 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.378" (35.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LPX152M200E9P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPX152M200H7P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPX181M350A7P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 180UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPX181M350C3P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 180UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPX181M350E1P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 180UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPX181M400A7P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPX181M400C5P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPX181M450C4P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPX181M450H1P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPX182M160E9P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |