| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LPX |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 120 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1.658Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.2 A @ 50 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.378" (35.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LPX121M450E1P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPX122M160C4P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPX122M160E5P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPX122M160E7P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPX122M160H3P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPX122M200E4P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPX122M200H5P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPX151M350A5P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPX151M350C3P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPX151M400C3P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |