| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LPW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 8200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 101mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.46 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.706 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.984" (25.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LPW822M1CN30V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 8200UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW822M1CP25V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 8200UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW822M1EN40V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW822M1EP30V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW822M1HO50V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW822M1HQ35V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW822M1VN45V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW822M1VQ30V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPX101M450A5P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPX101M450C3P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |