| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LPW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 2200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 188mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.77 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.324 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.772" (45.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LPW222M2AQ30V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW223M1AN45V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22000UF 20% 10V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW223M1AP30V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22000UF 20% 10V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW223M1CO45V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW223M1CQ30V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
LPW223M1EP50V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
LPW332M1EN25V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3300UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW332M1EO25V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3300UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW332M1HN35V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW332M1HP25V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |