| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LPW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 10000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 75mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.14 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.454 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.181" (30.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LPW103M1HP45V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW103M1VO45V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW103M1VQ30V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW123M1AN30V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 12000UF 20% 10V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW123M1AP25V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 12000UF 20% 10V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW123M1CN40V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW123M1CP30V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW123M1EN50V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW123M1EQ30V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW123M1VO50V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |