| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SLP0712TE (750W) |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 2200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.575" (40.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LP222M200H9P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP223M025E4P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP271M200A1P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP271M200C3P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP271M200E1P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP271M250C3P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP272M025C1P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2700UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP272M050C1P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2700UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP272M100H7P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP272M100H9P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |