| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LXZ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 330 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 7000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 645 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.29 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 85 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.787" (20.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LXZ63VB391M12X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ63VB39RM6X15LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 39UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ63VB471M12X30LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ63VB471M16X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ63VB681M12X35LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ63VB681M16X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ63VB681M18X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ63VB68RM8X12LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
LXZ63VB821M12X40LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
LXZ63VB821M16X30LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |