| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LXZ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 2700 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 8000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.55 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.4 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 20 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.575" (40.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LXZ50VB331M10X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ50VB391M10X30LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ50VB391M12X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ50VB561M12X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ50VB681M12X30LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ50VB681M16X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ50VB68RM6X15LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 68UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ50VB821M12X35LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ50VB821M18X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ63VB101M10X12LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |