| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LXZ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 22 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 62 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 155 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | 900 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.453" (11.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LXZ50VB47RM6X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ50VB101M8X12LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ50VB102M12X40LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ50VB102M16X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ50VB121M10X12LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ50VB121M8X15LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ50VB122M16X30LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ50VB122M18X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ50VB152M16X35LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ50VB181M10X16LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |