| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LXZ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 3300 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 7000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.8825 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.51 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 22 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.378" (35.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LXZ16VB392M12X40LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
LXZ16VB392M16X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
LXZ16VB392M18X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ16VB472M16X30LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ16VB472M18X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ16VB562M16X35LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ16VB562M18X30LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ16VB682M16X40LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ16VB822M18X35LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 8200UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ16VB103M18X40LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |