| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LXZ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 10000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 8000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.128 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.68 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 16 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.378" (35.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LXZ10VB123M18X40LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ16VB47RM5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ16VB101M6X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ16VB221M6X15LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ16VB331M8X12LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ16VB471M10X12LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ16VB471M8X15LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ16VB561M8X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ16VB681M10X16LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ16VB102M10X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |