| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LXY |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 47 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 109.6 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 274 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | 470 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.138" (3.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.472" (12.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LXY63VB56RM10X12LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY63VB68RM10X16LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY63VB68RM8X15LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY63VB82RM8X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY63VB121M10X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY63VB151M10X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY63VB181M10X30LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY63VB221M12X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY63VB331M16X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY63VB391M12X30LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |