| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LXY |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 470 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 412.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 825 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | 84 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.630" (16.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LXY16VB471M8X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY16VB681M10X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY16VB821M10X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY16VB122M10X30LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY16VB122M12X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY16VB152M12X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY16VB222M12X30LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY16VB222M16X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY16VB272M12X35LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY16VB272M16X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |