| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LXY |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 330 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 222.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 445 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | 170 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.138" (3.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.472" (12.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LXY10VB391M10X12LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY10VB471M8X15LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY10VB681M10X16LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY10VB681M8X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY10VB102M10X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY10VB122M10X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY10VB152M10X30LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY10VB182M12X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY10VB222M12X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY10VB272M12X30LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |