| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KZE |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 470 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.15 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.3 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 28 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.181" (30.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
KZE63VB681M12X40LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE63VB102M16X35LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE63VB152M18X35LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE63VB182M18X40LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE100VB27RM8X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 27UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE100VB39RM8X15LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 39UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE100VB47RM10X12LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE100VB68RM10X16LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE100VB101M12X16LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE100VB121M10X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |