| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KZE |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1500 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.04 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.4 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 15 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.378" (35.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
KZE35VB182M16X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE50VB10RM5X7LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE50VB22RM5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE50VB56RM6X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE50VB101M8X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE50VB121M8X15LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE50VB151M10X12LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE50VB181M8X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE50VB221M10X16LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE50VB271M10X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |