| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KZE |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 750 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.25 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 41 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.138" (3.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.787" (20.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
KZE10VB122M10X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE10VB152M10X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE10VB222M12X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE10VB332M12X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE10VB392M12X30LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE10VB392M16X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE10VB472M12X35LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE10VB562M16X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE16VB56RM5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 56UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE16VB68RM6X7LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |