| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KY |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.806 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.01 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 22 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.240" (31.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
KY50VB122M18X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY50VB152M16X35LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY50VB182M16X40LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY50VB222M18X35LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY50VB272M18X40LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE6.3VB151M5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE6.3VB221M8X7LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE6.3VB331M6X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE6.3VB561M8X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KZE6.3VB821M8X15LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |