| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KY |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 100 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 7000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 222 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 555 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | 170 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.138" (3.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.453" (11.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
KY50VB121M8X15LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY50VB151M10X12LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY50VB181M8X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY50VB221M10X16LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY50VB271M10X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY50VB271M12X15LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY50VB331M10X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY50VB471M10X30LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY50VB471M12X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY50VB561M12X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |