| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KY |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 3900 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.21 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 4.28 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 12 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.575" (40.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
KY50VB2R2M5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY50VB3R3M5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY50VB4R7M5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY50VB10RM5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY50VB22RM5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY50VB56RM6X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY50VB101M8X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY50VB121M8X15LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY50VB151M10X12LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY50VB181M8X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |