| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KY |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.326 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.21 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 43 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.591" (15.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
KY35VB122M12X30LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY35VB122M16X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY35VB152M12X35LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY35VB182M12X40LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY35VB182M16X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY35VB182M18X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY35VB222M16X31LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY35VB222M18X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY35VB272M18X31LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY35VB332M16X40LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |