| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KY |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 120 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 136 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 340 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | 22 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.098" (2.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.433" (11.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
KY16VB331M8X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY16VB471M10X12LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY16VB471M8X15LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY16VB681M10X16LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY16VB681M8X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY16VB102M10X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY16VB102M12X15LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY16VB122M10X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY16VB152M10X30LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY16VB152M12X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |