| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KY |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 6000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 726 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.21 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 60 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.630" (16.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
KY6.3VB122M8X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY6.3VB152M10X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY6.3VB182M12X15LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY6.3VB222M10X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY6.3VB272M10X30LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY6.3VB332M12X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY6.3VB392M12X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY6.3VB472M12X30LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY6.3VB562M12X35LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KY6.3VB682M12X40LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |