| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KXG |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 150 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 200 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 840 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.89 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.984" (25.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
KXG200VB221M18X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KXG200VB331M18X35LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KXG250VB10RM10X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KXG250VB22RM10X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KXG250VB33RM12X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KXG250VB47RM12X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KXG250VB68RM16X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KXG250VB82RM16X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 82UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KXG250VB101M16X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KXG250VB151M18X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 150UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |