| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KMG |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 4.7 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 200 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 70.532Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 39 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 70.2 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.138" (3.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.453" (11.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
KMG200VB10RM10X16LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KMG200VB22RM10X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KMG200VB33RM12X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KMG200VB47RM12X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KMG200VB101M16X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KMG200VB221M18X35LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KMG250VB2R2M6X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KMG250VB3R3M8X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KMG250VB4R7M8X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KMG250VB10RM10X16LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |