| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KMG |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 220 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1.055Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 270 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 405 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.138" (3.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.453" (11.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
KMG35VB331M10X12LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KMG35VB471M10X16LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KMG35VB102M12X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KMG35VB222M16X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KMG35VB472M18X35LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KMG50VBR1R0M5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KMG50VBR22RM5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KMG50VBR33RM5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KMG50VBR47M5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KMG50VB1R0M5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |