| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMG |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 33 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 250 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 61mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 230 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 414 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.787" (20.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SMG250VB47RM12X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG250VB82M20SLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 82UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG250VB101M16X31LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG250VB121M20ALLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 120UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG250VB181M20BLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 180UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG250VB221M18X40LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG250VB221M20CLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG250VB221M22BLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG250VB271M20DLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
SMG250VB271M22CLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |