| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMG |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 2200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 83mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.33 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.796 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.787" Dia (20.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.378" (35.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SMG63VB222M22BLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG63VB332M22DLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG63VB392M25DLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3900UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG100VBR1M5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.1UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG100VBR22RM5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.22UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG100VBR33RM5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.33UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG100VBR47M5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG100VB1R0M5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG100VB2R2M5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG100VB3R3M5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |