| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMG |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 470 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1.507Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 350 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 525 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.098" (2.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.433" (11.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SMG10VB102M10X12LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG10VB222M10X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG10VB332M12X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG10VB472M12X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG10VB682M16X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
SMG10VB103M20ALLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
SMG10VB153M18X35LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG10VB223M22DLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22000UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG10VB333M25DLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33000UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG16VB10RM5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |