| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MVA |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 100 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 2.321Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 380 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.531" (13.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MVY16VC102MK14TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVY10VE472ML22TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA63VC331MK16TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVY10VE682MM22TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVY10VE472MM22TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVY6.3VE472MM17TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE63VE331ML17TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVY6.3VE332MM17TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
MVE25VE222ML22TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MVE16VE222ML17TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |