| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MVY |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 3300 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | 950 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | 60 mOhms |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.630" (16.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MVY16VE472MM22TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVH35VE471ML17TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVH50VC221MK14TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVH50VC101MK14TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVH35VE681MM17TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVH35VE331ML17TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVH35VC471MK16TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVH50VC331MK16TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE50VC331MK14TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE50VE331ML17TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |