| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MVA |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 2200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 211mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.45 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.846" (21.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MVY50VE102MM22TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVY63VC68RMK14TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 68UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA25VC102MK14TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVY100VE331MM22TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 100V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVY100VE221ML22TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 100V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVY100VE221MM17TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 100V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVY25VE102ML17TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVY25VE102MM17TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA50VE471ML17TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVY63VE331ML17TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |