| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MVA |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 2200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 301mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 890 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.531" (13.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MVA10VC33RMD55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE63VC47RMH10TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE63VC33RMH10TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE63VC22RMF80TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE63VC10RMF55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE63VC4R7MF55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA10VC22RMD55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE63VC3R3ME55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3.3UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA16VC221MF80TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA16VC47RME55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |