| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MVA |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 47 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 10.58Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 44 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.205" (5.20mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MVA16VC331MH10TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA6.3VC152MJ10TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA6.3VC221MF55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA6.3VC331MF80TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA6.3VC471MH10TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA6.3VC681MH10TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE63VC101MJ10TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA6.3VC821MH10TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA6.3VC102MJ10TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA6.3VE472ML17TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |