| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MVE |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 330 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1.758Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 290 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.394" (10.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MVE10VC151MF80TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE16VC33RMF55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE10VC101MF55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE10VC47RMF55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE10VC33RME55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE10VC22RME55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA35VC22RME55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA35VC33RMF55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA35VC47RMF60TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE16VC22RME55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |