| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MVY |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 220 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | 140 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | 1 Ohms |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.205" (5.20mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MVY6.3VC681MH10TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVY6.3VC471MH10TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVY6.3VC22RMD55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVY6.3VC102MH10TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVY6.3VC152MJ10TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVY10VC22RME55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVY6.3VC33RME55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVKBP6.3VC47RMF60TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVKBP50VCR33MD60TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVKBP50VC1R5MD60TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1.5UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |