| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KMH |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 5600 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 74mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.95 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.106 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.378" (35.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
KMH35VS562M25X30T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KMH35VS682M22X40T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KMH35VS682M25X35T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KMH35VS822M22X50T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KMH35VS822M25X40T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KMH35VN103M25X45T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KMH35VN103M30X35T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KMH35VN123M25X50T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KMH35VN153M30X45T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KMH35VS153M35X35T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |