| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMQ |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 820 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 303mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.25 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 4.6758 A @ 50 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.772" (45.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SMQ450VS82RM22X25T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMQ450VS101M22X25T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMQ450VS121M22X30T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMQ450VS151M25X25T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMQ450VS181M22X40T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMQ450VS181M25X30T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMQ450VS221M22X45T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMQ450VS221M25X40T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMQ450VS271M22X50T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMQ450VS271M25X40T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |