| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 820 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 303mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.86 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.232 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.984" (25.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SMH100VS122M22X30T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH100VN152M22X35T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH100VN152M25X30T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH100VN182M22X40T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH100VS182M25X35T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH100VS222M22X45T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH100VS222M25X40T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH100VN272M22X50T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH100VN272M25X45T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH100VS272M30X35T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |