| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 8200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 40mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 4.37 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 4.7196 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.000" Dia (25.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.969" (50.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SMH50VN822M30X40T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH50VN103M30X45T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH50VN103M35X35T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH50VN123M30X50T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH50VN123M35X40T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH50VS153M35X45T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH50VS183M35X50T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH63VS182M22X25T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH63VS222M22X30T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH63VS272M25X25T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |