| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 10000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 41mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.53 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.8124 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.000" Dia (25.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.575" (40.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SMH35VS103M30X30T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH35VN123M25X45T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH35VN123M30X35T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH35VN153M25X50T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH35VN153M30X40T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH35VN153M35X35T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH35VN183M30X45T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH35VN183M35X40T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH35VS223M30X50T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH35VS223M35X45T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |