| Type | Description |
|---|---|
| Series: | S |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 0.47 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Bi-Polar |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Applications: | Automotive |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 8.5 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.157" Dia (4.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.213" (5.40mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
EEU-EB1HR47SPanasonic |
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EEU-EB1H1R0SPanasonic |
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EEU-EB1J1R0SPanasonic |
CAP ALUM 1UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EEU-EB1J2R2SPanasonic |
CAP ALUM 2.2UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EEU-EB1JR47SPanasonic |
CAP ALUM 0.47UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
DCMC222T450CC2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2200UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
DCMC682T450FE2DCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 6800UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
DCMC103T450FN2DCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10000UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
500C102T350BH2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
500C312T450CF2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3100UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |