| Type | Description |
|---|---|
| Series: | T-UP |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 4700 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 250 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 42mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 9.65 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 13.51 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.984" (25.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.969" Dia (50.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 3.150" (80.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In - 5 Lead |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ECE-P2EP562HXPanasonic |
CAP ALUM 5600UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ECE-P2EP752HAPanasonic |
CAP ALUM 7500UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ECE-P2GP102HAPanasonic |
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ECE-P2GP122HXPanasonic |
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ECE-P2GP152HXPanasonic |
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ECE-P2GP182HXPanasonic |
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ECE-P2GP222HXPanasonic |
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ECE-P2GP272HAPanasonic |
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ECE-P2WP821HAPanasonic |
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ECE-P2WP102HAPanasonic |
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |