| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TS-HC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 250 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 166mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.2 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.260" (32.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
EET-HC2E122EAPanasonic |
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-HC2E182EFPanasonic |
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-HC2G271BFPanasonic |
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-HC2G391DFPanasonic |
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-HC2G821EAPanasonic |
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-HC2S121BAPanasonic |
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-HC2S121CAPanasonic |
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-HC2S181BAPanasonic |
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-HC2S181CAPanasonic |
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-HC2S331DAPanasonic |
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |