| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 10000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 41mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.87 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.0996 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.000" Dia (25.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.772" (45.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
EKMH350VSN103MR35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $4.56000 |
|
EKMH350VSN153MA35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $4.46000 |
|
EKMH350VSN183MA40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH500VSN182MP25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH500VSN392MP40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH500VSN392MQ35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH500VSN472MR30TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $3.38000 |
|
EKMH500VSN562MP50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH500VSN562MQ40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $4.04000 |
|
EKMH500VSN562MR35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |