| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 4700 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 71mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.03 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.2724 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.000" Dia (25.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.378" (35.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ESMH500VSN562MP45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH500VSN682MP50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH500VSN682MR35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH500VSN822MQ50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH500VSN822MR40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH500VSN123MA40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH500VSN183MA50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $5.65000 |
|
ESMH630VSN182MP25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $2.62000 |
|
ESMH630VSN332MQ30TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH630VSN392MQ35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3900UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |