| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 15000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 33mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.95 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 4.266 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.000" Dia (25.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.575" (40.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ESMH250VSN183MQ45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH250VSN183MR35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH250VSN223MR45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH250VSN273MA40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 27000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $4.75000 |
|
ESMH250VSN333MA45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $5.28000 |
|
ESMH250VSN393MA50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 39000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH350VSN392MP25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3900UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH350VSN472MQ25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $3.22000 |
|
ESMH350VSN682MP40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $3.18000 |
|
ESMH350VSN682MQ30TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $2.70000 |