| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Alchip™- MVY |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3300 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 945 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.26 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 54 mOhms |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.650" (16.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
EMVY100GDA472MMN0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $2.04900 |
|
EMVY100GDA682MMN0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $2.50960 |
|
EMVY160ADA330MF55GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.14421 |
|
EMVY160GDA222MMH0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $1.78333 |
|
EMVY160GDA332MLN0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $1.88496 |
|
EMVY160GDA332MMH0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $1.82953 |
|
EMVY160GDA472MMN0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $2.46680 |
|
EMVY250GTR102MLH0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $1.75428 |
|
EMVY250GDA102MMH0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $2.28000 |
|
EMVY250GDA222MMN0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $2.38100 |