| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Alchip™- MVY |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 4700 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.3855 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.63 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 38 mOhms |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.846" (21.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
EMVY6R3GDA472MMH0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $1.81800 |
|
EMVY6R3GDA682MLN0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $1.94040 |
|
EMVY6R3GDA682MMN0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $2.04900 |
|
EMVY6R3GDA822MMN0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 8200UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $2.50960 |
|
EMVY100ADA220ME55GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.11495 |
|
EMVY100ADA330ME55GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.11495 |
|
EMVY100ADA470MF55GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.12540 |
|
EMVY100ADA101MF55GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.14212 |
|
EMVY100ADA221MF80GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.15246 |
|
EMVY100ADA331MHA0GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.27720 |